כמה שעות אני צריך ללמוד כדי לרכוש שפה שנייה?

בתור התחלה אני רוצה לציין שיש לי תלמידים ברמת עברית גבוהה ביותר, חיים בישראל כבר 25 שנים ועדיין מרגישים שלא רכשו את השפה במידה שהם היו רוצים!
אז יש כאן הרבה עניין של איך אני רואה את עצמי מתפקד בשפה, איפה אני מרגיש שאני לא מספיק יודע? באילו מיומנויות אני מרגיש שיש פער משמעותי? למשל יש לי תלמידה שיודעת לדבר בצורה פנטסטית, כמעט לא ירגישו שעברית היא לא שפת האם שלה, אבל ברגע שהיא צריכה לכתוב משהו בעברית, יש פער גדול בין היכולת שלה לדבר ולכתוב. דרך אגב, וזה לפוסט אחר פערים בין מיומנויות השפה בשפה שנייה הם דבר ידוע וטבעי.

אין באמת סוף לרכישה של שפה שנייה, אפשר תמיד ללמוד עוד, אפשר תמיד להשתפר מיומנות זו או אחרת.

כשמישהו נכנס לתהליך אצלי הוא תמיד שואל אז כמה שיעורים\ קורסים אני צריך? לשאלה הזו אני עונה תמיד מה המטרה המיידית כרגע? לדבר יותר טוב- זאת מטרה ענקית וחייבים לפרק את זה לחלקים קטנים יותר. להבין אנשים מדברים- זאת מטרה ענקית, וגם את זה נפרק. רכישת שפה אפשר לדמות לתהליך ספירלי- כלומר, חזרתיות ( הסיבוב הספירלי) והרחבת היריעה אט אט עם הקשר תמידי לבסיס קודם שנלמד.

לענייננו, קשה למצוא מחקרים שבודקים באופן מדויק את היקף השעות (החודשים והשנים) שצריך לרכישת שפה שנייה. אין מסקנה חד משמעית וברורה. ממחקרים עולה בעיקר כי יש חשיבות מאוד גבוהה לאיכות ההוראה מאשר לכמות שעות ההוראה השבועיות.
באופן כללי, כאשר מדובר ברכישת שפה, יש הסכמה כללית הרכיב החיוני בתהליך הוא החשיפה. זהו גם האלמנט הבסיסי לרכישת שפת אם (ילד לומד שפת אם על ידי חשיפה לשפה מינקות לאורך זמן).

קחו בחשבון שתלמיד שלומד עברית בישראל ותלמיד שלומד עברית במקום אחר בעולם לא נחשפים בצורה שווה לעברית, המוטיבציה שונה, וברור שנתון זה ישפיע על הזמן והקצב של הלמידה.

איך אפשר להגדיל את זמן החשיפה?
-ובכן, זה תלוי ברמת העברית ובמוטיבציה רוב ההמלצות שאני נותנת פה קלות יותר ליישום ברמות הגבוהות יותר. לרמות המתחילים בהחלט צריך משהו יותר מסודר ודידקטי. החשיפה של רמות המתחילים תהיה מלווה בהרבה ניסוי ותהייה אם מישהו יחליט לעשות זאת בעצמו ללא ליווי. בהתחלה יהיה ניסיון למצוא אולי איזו אפליקציה שתלמד אוצר מילים רנדומלי. זה בסדר גמור, אבל לא תהיה כאן חשיפה לבנייה של משפט נכון בעברית או יכולת לבנות מידע חדש על בסיס מידע קיים. כלומר ההמלצה שלי לרמות המתחילים היא בהחלט לרכוש את הבסיס במקום עם ליווי מקצועי.
לרמות הביניים והגבוהות – גם כאן ליווי מקצועי יהיה הדבר הנכון לעשות אבל במקביל או עד שאתם מוצאים את המקום הנכון עבורכם אפשר גם עצמאית –
בכלליות חשוב להיות חשוף לכמה שיותר מיומנויות:
קריאה- אפשר למצוא טקסטים חינמיים ברמה טובה בכל הרמות. נסו: hadshon.edu.gov.il
צפייה- יש המון תוכניות מצויינות שאפשר לראות בחינם והן מעניינות וטובות. נסו: https://www.kan.org.il/page.aspx?landingPageId=1039
שמיעה- אפשר להקשיב לתוכנית מעניינת ברדיו או לבחור פודקאסט מעניין ומתאים. נסו: https://www.kan.org.il/podcast/
דיבור- טוב, זה כבר יותר מסובך לעשות אם אתה לא בישראל, אבל שיחה היא חשובה מאין כמוה בכל מה שקשור להטמעת השפה.

בהצלחה!


[ Image by Nattanan Kanchanaprat from Pixabay ]